KEOP pályázat – megcsináltuk!

2015 KEOP2015.dec.23.

Az utóbbi időben alig-alig került friss hír a honlapra. Ennek a csendnek komoly oka volt: az elmúlt hónapokban minden eddigi rekordunknál többet voltunk a Szirteken. A kutatás mellett ugyanis az Európai Unió Környezet és Energia Operatív Programja (KEOP) keretében területünk barlangjaiban elvégzendő munkákon dolgoztunk.

Az Élettelen természeti értékek védelme a Gerecsében, a Vértesben, a Pilisben és a Börzsönyben projekt 2015 elején indult be. Hasonló projektek az egész országban voltak, máshol is sok barlangos kiépítést tartalmaztak, de a többi Nemzeti Parkban már évekkel ezelőtt lezajlottak.

Ezért zárójelbe tettünk családot, túrát, pihenést és minden szabadidőnket erre szántuk. És ez nem költői túlzás: az idén körülbelül 12’000 órát dolgoztunk a Csévi-szirteken. Ez 6 főállású dolgozó egy évi teljes munkaideje (!) - mi azonban csupán hétvégéinket, szabadságunkat tölthettük kint. 2015 eleje óta minden szombat-vasárnap 10-20 ember dolgozott a Szirteken, így sikerült elvégeznünk a vállalt feladatokat:

 • 6 barlangajtót cseréltünk ki kényelmesebb és biztonságosabb ajtókra,
 • 2 régi ajtót felújítottunk,
 • több, mint 300 m létrát építettünk be a legszükségesebb helyekre,
 • sok száz méter kötelet cseréltünk ki,
 • tucatnyi omlásveszélyes átjárót ácsolattal biztosítottunk,
 • a Pilisnyergi-víznyelő beomlott bejáratát kibontottuk, és új omlásmentes, biztonságos bejáratot építettünk.

Bgajto letra

Egy új barlangajtó és létra

Ezek a fejlesztések segítik a barlang hatékony kutatását és a biztonságos túrázást. Reméljük, sikerült elejét venni a további ajtórongálásoknak is.

A terepi feladatokon kívül a projekt rengeteg szervezéssel, papírmunkával is járt már az év eleje óta, adminisztratív lezárásával most készültünk el.

Ilyen volt a Pilisnyergi-víznyelő bejárata...

2015 KEOP Pilisnyergi elotte

...és most ilyen:

2015 KEOP Pilisnyergi utana

A siker közel 50 ember összehangolt munkájának eredménye. Akik több, mint 100 órát dolgoztak:

 1. Kovács Richárd
 2. Kovács Jenő
 3. Kovács Ádám
 4. Krekk Ivett
 5. Kocsis Ákos
 6. Varga Eszter
 7. Mozga Attila
 8. Hegyessy Tamás
 9. Kiss Klaudia
 10. Varga Gábor
 11. Csereklye Mónika
 12. Surányi Gergely
 13. Soproni Péter
 14. Tóth Zoltán
 15. Chorendzsák György
 16. Madár Zsuzsanna
 17. Márton Nikoletta
 18. Tóth Alexandra
 19. Marozs Ágnes
 20. Deák István
 21. Szabó R. Zsoltán
 22. Pápista Ákos
 23. Erdélyi Balázs

Külön köszönjük azoknak az áldozatos munkát, akik nem tagjai az Egyesületnek, mégis lankadatlan szorgalommal dolgoztak a közös célért: hogy barlangjaik biztonságosabbak, könnyebben járhatóak-kutathatóak - és persze még hosszabbak - legyenek!

Acsolat

Pin It

Comments powered by CComment

Kategória: