Magyarország barlangjai

Az Országos Barlangnyilvántartás adatárában jelenleg 4131 barlang szerepel. Meglepően soknak tűnik, ám ezek közül 2575 még a 10 méteres hosszúságot sem éri el. Barlangjaink összhossza meghaladja a 272 kilométert, míg a leghosszabb barlang a Pál-völgyi-barlangrendszer (30 km). Minden barlangunk ex lege védett, azonban megőrzés szempontjából kiemelkedő jelentőségű barlangok fokozott védelem alatt állnak, ezek száma jelenleg 145. Összesen csak 223 barlang hosszabb 100 méternél, s bár a kisebb barlangok is sok érdekességet rejthetnek azért általánosságban elmondhatjuk, hogy ezek az ország jelentősebb barlangjai. Ezek közül 36 haladja meg az 1 kilométeres hosszúságot. 50 méternél összesen 102 barlang mélyebb. Legmélyebb barlang a Bányász-barlang ami 275 méter mély.

Pin It

Comments powered by CComment